Awaria koła dwumasowego – lepsza wymiana na nowe czy regeneracja?
Huk, skrzypienie i piski – to dźwięki, które słyszysz w swoim aucie, gdy jedziesz na niskim biegu? Mogą to być objawy uszkodzenia koła dwumasowego. Ten istotny element, jeśli uległ awarii, może negatywnie wpływać na pracę silnika i komfort jazdy. Nie musisz jednak kupować nowej części. Czasem warto ją zregenerować. Dowiedz się więcej poniżej.
Czym jest koło dwumasowe?
Na wstępie warto powiedzieć więcej o tym, czym są koła dwumasowe. To istotny element układu napędowego auta, który redukuje drżenia pochodzące od motoru. Dzięki przejmowaniu tych obciążeń skutecznie wpływa na żywotność silnika, ale i komfort jazdy. Wynika to m.in. z płynniejszej zmiany biegów w trakcie jazdy, a także wytłumienia pracy napędu.
Uszkodzenie koła dwumasowego – wymiana a regeneracja
Jako że część ta przejmuje na siebie obciążenia z motoru, sama również ulega dużym siłom, co po pewnym czasie użytkowania pojazdu może skutkować jej awariami. Usterki przejawiają się m.in. w dźwiękach, jakie motor wydaje z siebie podczas jazdy, w szczególności na niskich biegach.
Każdy niepokojący objaw pracy samochodu warto skonsultować z mechanikiem. Jeśli stwierdzi, że uszkodzeniu uległo koło dwumasowe, masz do wyboru opcję jego wymiany lub regeneracji. Nowy, dobrej jakości komponent to zwykle duży wydatek. W tanie nie opłaca się inwestować, gdyż mają słabe właściwości i szybko ulegają wyeksploatowaniu. Regeneracja zaś, podczas której fachowcy wykonują toczenie, szlifowanie powierzchni i wyważenie tego elementu, kosztuje względnie niewiele i może przywrócić jego funkcjonalność.
Komu powierzyć regenerację koła dwumasowego?
Aby mieć pewność, że proces ten przebiegnie prawidłowo, warto zwrócić się do doświadczonej firmy, która od dłuższego czasu regeneruje koła dwumasowe i inne elementy jednostki napędowej. Sprawdź opinie o danym warsztacie, dowiedz się więcej o trwałości zapewnianych rozwiązań i wybierz tańszą, skuteczną opcję.