Czym jest i jak działa koło dwumasowe?
Ich historia sięga lat 80. XX wieku. Stosuje się je zarówno w dieslach, jak i silnikach benzynowych. Stanowią nieodzowny element układu napędowego pomagający w tłumieniu drgań i efektywniejszym przenoszeniu obciążeń napędu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym są koła dwumasowe – informacje znajdziesz w artykule. Przeczytaj go teraz!
Czym jest koło dwumasowe?
To rodzaj koła zamachowego, składającego się z dwóch części. Mimo że różni producenci stosują często odmienne konstrukcje, to zasada ich działania jest taka sama. Montuje się je zarówno w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, jak i manualną. Koła dwumasowe poprawiają płynność pracy silnika, co odgrywa szczególną rolę w automatach. Składają się one z dwóch głównych części – masy pierwotnej, będącej najcięższym komponentem, połączonym z wałem napędowym, oraz masy wtórnej, współpracującej z tarczą sprzęgłową.
Jakie zadania spełnia koło dwumasowe?
Główne zadanie tego elementu to łagodzenie drgań silnika. Tyczy się to w szczególności jednostek wyposażonych w turbosprężarki. Ponadto koła dwumasowe zapobiegają nadmiernym przeciążeniom, chroniąc silnik i skrzynię biegów przed uszkodzeniami. Co istotne – część ta ma także duże znaczenie dla spalania motoru. Jeśli jest w dobrej kondycji, może znacznie poprawić osiągi.
Kiedy należy wymienić tę część?
Są pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że dwumasa wymaga wymiany. Charakterystycznym objawem są stukania, piski oraz huk podczas ruszania autem na 1. biegu. Inny symptom to drgania na biegu jałowym i w trakcie przyspieszania oraz brak płynnej zmiany biegów.
Gdzie kupić koło dwumasowe?
To istotny element pojazdu, wpływający zarówno na jego prawidłową pracę, jak i komfort oraz ekonomię jazdy. Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek objawy uszkodzenia koła dwumasowego – trzeba działać! Wiedz też, że nie musisz inwestować w nowe części. Wystarczy, że wybierzesz produkty regenerowane od dobrej firmy.