Lokalizator pojazdów GPS — czym jest i jak działa?
Urządzenia stosowane w samochodach do określenia ich aktualnej pozycji najczęściej są wykorzystywane w firmach dysponujących sporą liczbą aut. Monitorowanie aut pozwala uzyskać wiele dodatkowych danych, które mogą wpłynąć na koszty związane z utrzymaniem floty. Sprawdź, jak poprawnie korzystać z nadajników GPS oraz który model wybrać.
Działanie urządzeń GPS
Sprzęt zamontowany w samochodzie na bieżąco przesyła sygnał, który trafia do najbliższej satelity, a następnie do odbiornika. Tutaj można postawić na aplikację w użytkowanym smartfonie (sprawdzi się w przypadku prywatnych samochodów) lub profesjonalne urządzenie do monitorowania firmowej floty. Poza samą lokalizacją auta użytkownicy otrzymują wiele dodatkowych informacji na temat m.in.:
- zużycia paliwa,
- średniej prędkości poruszania,
- obrotów silnika,
- pokonanych tras,
- odbytych postojów,
- odholowania pojazdu na lawecie.
Czym kierować się przy wyborze nadajnika GPS?
Na rynku dostępnych jest sporo lokalizatorów różniących się przede wszystkim ceną oraz sposobem montażu. Wśród prywatnych odbiorców sprawdzą się podstawowe modele instalowane do gniazda zapalniczki czy OBD lub zwykłe aplikacje na smartfon lokalizujące dany pojazd. Z kolei właściciele firm stawiają zazwyczaj na nadajniki montowane pod maską samochodu. Należy jednak wspomnieć, że tego typu usługa wiąże się z dodatkowym kosztem w postaci comiesięcznego abonamentu.
Warto także sprawdzić, jakie możliwości daje zamawiany lokalizator pojazdów. W niektórych lokalizatorach (poza dostarczaniem wyżej wymienionych danych) istnieje opcja zaprogramowania alarmu, który uruchamia się przy przekroczeniu określonej prędkości lub wyjechaniu poza dozwolony teren.
Zalety i wady lokalizatorów GPS
Tego rodzaju sprzęty są praktycznie bezobsługowe (poza pierwszym sparowaniem z odbiornikiem). Największą zaletą jest dokładność określenia pozycji samochodu (do kilku metrów). Minusem tańszych nadajników jest konieczność kontrolowania stanu oraz regularnej wymiany baterii. Ponadto działanie sprzętu może być zakłócane przez złe warunki atmosferyczne.