Serki góralskie — co warto o nich wiedzieć?
Miłośnicy serów mogą obecnie, nie ruszając się z domu, kosztować przysmaków z najróżniejszych stron świata. Włoska mozzarella, jej siostra burrata, grecka feta czy francuski camembert to tylko przykłady wyrobów serowarstwa. Jednak Polska także ma się czym pochwalić — godne uwagi są przede wszystkim serki góralskie. Dowiedz się na ich temat więcej!
Najsmaczniejsze w górach
Kuchnia Podhala jest ceniona w całym kraju, lubiana także przez zagranicznych turystów, a sery to jeden z jej ważniejszych elementów. Trudno znaleźć kogoś, kto ich nie lubi, zwłaszcza że ich wariantów jest kilka, zaś sposobów podawania — mnóstwo. Wystarczy przejść się Krupówkami, czyli główną ulicą Zakopanego, by już po chwili poczuć nęcący zapach grillowanych oscypków, serwowanych jako przekąska z żurawiną. W restauracjach zaś kuszą znakomite dania z dodatkami góralskich serów, na przykład placki ziemniaczane z bryndzą, pizza z oscypkiem czy kluski ziemniaczane z bundzem. Warto próbować ich wszystkich, choć oscypki są najbardziej znane oraz najłatwiej dostępne. Wszystkie są smakowite, ale różnią się wyglądem, składem oraz innymi walorami, między innymi konsystencją.
Jak jeść serki góralskie?
Wszechstronność zastosowania to na pewno jedna z ważniejszych zalet tych wyrobów i powód, dla któregoserki góralskie mogą przypaść do gustu wszystkim. Nie lubisz samego sera? Możesz zjeść go na pizzy czy w farszu do pierogów, którym nada wyrazisty, słony smak! Inwencja podhalańskich kucharzy w wykorzystaniu tych wspaniałych wyrobów nie zna granic, ale warto też samemu eksperymentować, zaopatrując się w sery w czasie wizyty w górach lub w internecie, w sklepie oferującym oryginalne wyroby. To jest bardzo ważne — sery jedynie udające góralskie, na przykład oferowane w marketach, w rzeczywistości nie mają z nimi wiele wspólnego. Sięgając po nie, można tylko się rozczarować, a nie znając smaku oryginalnych wyrobów — z miejsca się do nich zrazić.
Pyszne i zdrowe
Po sery te warto sięgać dla ich wyjątkowego smaku, zapachu i wszechstronności, ale duże znaczenie mają też walory prozdrowotne, jakimi się odznaczają. Są wolne od chemii, powstają z wysokiej jakości surowca — mleka, przede wszystkim owczego, wytwarzane są ręcznie, na podstawie dawnych receptur. Nic więc dziwnego, że nie mają sobie równych! Przekonaj się sam jeśli do tej pory nie miałeś okazji!