Wyjątkowe serki góralskie
Wizyta w polskich górach ma wiele zalet, dla których właściwie o każdej porze roku zwłaszcza Zakopane przyciąga mnóstwo turystów. Jedną z najważniejszych zaś niewątpliwie jest góralska kuchnia, a w niej — wyśmienite sery. Poznaj je!
Nie tylko oscypek
Wytwarzany jedynie na Podhalu oscypek to na pewno najbardziej znany polski ser, ceniony także poza granicami. Jest wyjątkowy pod każdym względem: smaku, zapachu, a także formy. Jego miłośnicy delektują się nim przez cały czas pobytu w górach, tym bardziej że można go jeść na niezliczone sposoby, a także zaopatrują się w jego zapas odjeżdżając, zabierając gałki także w podarunku dla znajomych. Ser to na pewno najlepsze, co można przywieźć z gór, ale warto pamiętać, że znakomite serki góralskie to nie tylko oscypki, dostępne w różnych formach oraz wariantach (np. białe, wędzone, z ziołami).
Godne uwagi są wszystkie wytwory podhalańskiej sztuki serowarstwa, a więc także nieco mniej znane bryndza i bundz. Są wyśmienite, wytwarzane przede wszystkim z mleka owczego i słone lub delikatne, dzięki czemu stanowią znakomitą przekąskę oraz pyszny dodatek do wielu dań. Można je przyrządzać także samodzielnie, na przykład odtwarzając potrawy oferowane w zakopiańskich restauracjach. Kuchnia g óralska jest dość prosta, jedyne, czego potrzeba, to dobrej jakości, oryginalne składniki, a można je kupić podczas wizyty w górach lub w sklepie online.
Uwaga na podróbki
Jak wszystko, również góralskie sery bywają podrabiane — zamienniki oscypków czy bryndzy można znaleźć w marketach. Osoby niewybierające się w góry nieraz skłonne są je kupić, tęskniąc za pysznym smakiem i aromatem, ale można się tylko rozczarować, gdyż produkty te przypominają oryginały właściwie tylko wyglądem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że by rozkoszować się oscypkiem czy bryndzą wcale nie trzeba jechać w góry albo rozpytywać wśród znajomych, czy ktoś się nie wybiera i mógłby przywieźć ulubione przysmaki. W sieci znaleźć można bowiem sklep online sprzedający oryginalne wyroby z bacówki. To świetne przekąski, a także dodatki do codziennych lub odświętnych dań.
Polskie sery lepsze niż zagraniczne
Jeśli lubisz włoską mozzarellę lub grecką fetę, spróbuj podhalańskiego oscypka, bryndzy i bundzu, a przekonasz się, że polscy górale nie ustępują zagranicznym mistrzom sztuki serowarstwa! W dodatku sery te możesz podawać na różne sposoby: na ciepło, zimno, wytrawnie i słodko.