Świat nowinek RTV – AGD

Przegląd nowości, ofert i najlepszych promocji ze świata RTV/AGD

Nowości

Jak wybrać właściwą tapetę dla siebie? Przydatne wskazówki

Jak wybrać właściwą tapetę dla siebie? Przydatne wskazówki

Jak pięknie urządzić swoją przestrzeń? Zdecydowanie warto postawić na niebanalne wykończenie ścian. Pomóc w tym mogą tapety ścienne. Jak jednak wybrać produkty, by pasowały do Twoich potrzeb? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim kilka przydatnych wskazówek.

Zwróć uwagę na materiał

Nim zaczniesz wybierać wzór, powinieneś sprawdzić najpierw, jaki jest jego „nośnik”. Innymi słowy – z czego została wykonana dana tapeta ścienna. To istotny czynnik, wpływający na jej trwałość, odporność na określone czynniki, ale i jakość jako taką. Zasadniczo wyróżnia się następujące rodzaje tych artykułów:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • na flizelinie,
  • z włókna szklanego,
  • tekstylne.

Każdy z nich ma nieco inne właściwości, które w określonych warunkach mogą być bardziej pożądane.

Tapety do salonu, sypialni i na korytarz

Tego typu dekoracje najczęściej stosuje się w takich pomieszczeniach jak pokój dzienny, sypialnie domowników, ale czasem też w przedpokoju. W dwóch pierwszych przypadkach rewelacyjnie sprawdzą się np. produkty na flizelinie (zdecydowanie najpopularniejsze), papierowe i tekstylne.

Pierwszy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się świetnym wyrównywaniem nierówności. Dodatkowo produkty wykonane z tego materiału łatwo kładzie się na ścianie. Tekstylne z kolei mają intrygującą fakturę, zależną m.in. od tkaniny, z jakiej powstały. Papierowe należą do najtańszych, ale przy tym najmniej pożądanych wyborów. Wynika to z faktu, że łatwiej je uszkodzić, a dodatkowo nie maskują ewentualnych niedoskonałości.

Na korytarz lepiej wybrać model trwalszy, odporny m.in. na zachlapanie. Dobrym zakupem więc będzie tapeta ścienna z włókna szklanego. Można ją trzeć, w tym na mokro, bez ryzyka, że się ją uszkodzi.

Ozdoby do łazienki i kuchni

Warto wiedzieć, że takie ozdoby mogą zagościć również w pomieszczeniach o wyższej wilgotności. Trzeba jednak wybrać modele odporne na jej działanie. Znakomicie w tym zadaniu spiszą się produkty winylowe, wytrzymałe także na wysoką temperaturę, oraz z włókna szklanego.

Dobierz wzór stosownie do stylu wnętrza

Wzór naturalnie ma niebagatelne znaczenie. Powinien być dopasowany do aranżacji, ale i preferencji domowników. Wiele zależy od tego, czy taka ozdoba ma być jedynie akcentem, czy też pokrywać wszystkie ściany. Pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej i lepiej nieraz połączyć tapetę na jednej powierzchni z dominującym w pomieszczeniu kolorem.

Udostępnij