Świat nowinek RTV – AGD

Przegląd nowości, ofert i najlepszych promocji ze świata RTV/AGD

Nowości

PGR, czyli regulatory wzrostu roślin — korzyści i zagrożenia

PGR, czyli regulatory wzrostu roślin — korzyści i zagrożenia

Osiągnięcie satysfakcjonujących plonów w przypadku przemysłowej hodowli rolnej jest praktycznie niemożliwe bez wspomagania w postaci nawozów, oprysków czy regulatorów wzrostu. Uprawy są bowiem w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych, a aura nie zawsze jest dla nich łaskawa, problemem może być też na przykład mało żyzna gleba. Niektóre z takich środków jednak są wysoce niepolecane, a ich stosowanie nie powinno mieć miejsca. Są to na przykład syntetyczne regulatory wzrostu. Dowiedz się więcej na temat takich specyfików.

PGR, czyli regulatory wzrostu roślin —  po co się je stosuje?

Wszystkie stosowane podczas uprawy roślin specyfiki mają określone właściwości i zadania. Nawozy sprawiają, że np. warzywa są dorodniejsze, opryski usuwają chwasty czy neutralizują grzyby, pleśnie bądź związane z nimi ryzyko dla upraw. PGR zaś, czyli regulatory wzrostu roślin, mają za zadanie zwiększać plony. Do takiego celu wykorzystuje się różnego rodzaju substancje, organiczne, czyli naturalne, oraz syntetyczne. Jak nietrudno się domyślić, te pierwsze są lepsze dla organizmu człowieka, jednak ich skuteczność może być mniejsza niż wyrobów sztucznych, zaś cena stosowania — niższa. Z tego względu wielu nieuczciwych hodowców roślin, działając zwłaszcza w tzw. szarej strefie, sięga po te niepolecane substancje, nie przejmując się zagrożeniami, jakie wiążą się z tym dla konsumentów. Są one zaś duże, stosowanie tego rodzaju wspomagaczy jest na ogół dozwolone tylko w przypadku roślin nieprzeznaczonych do spożycia, na przykład ozdobnych.

Syntetyczne regulatory —  jakie niosą ryzyko?

Stosowanie sztucznych substancji regulujących, czyli w praktyce wspomagających i poprawiających, wzrost roślin i plony, przede wszystkim praktycznie niweluje w nich dobroczynne składniki. To oznacza, że na przykład owoce i warzywa mogą być pozbawione substancji odżywczych i wartości. Jeszcze większym zagrożeniem są jednak złe skutki dla zdrowia, pojawiające się zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu danych produktów, jak uszkodzenia wątroby, rozwój nowotworów czy schorzeń układu oddechowego.

Warto wybierać dobre produkty

Chcąc zapewnić sobie zdrowie i uniknąć wyżej wymienionych zagrożeń, trzeba stawiać na wyroby pozyskiwane bezpiecznymi metodami. Naturalne regulatory wzrostu, produkowane na przykład z glonów czy siana lucerny, są zdrowe i skuteczne.

Udostępnij